Ännu en kall dag.

Det var ynka 11 grader i morse + hård kall blåst i dag också. Växlande från alla håll utom ost. Eftersom traktorn var på rymmen i gårkväll fick Gabriel plocka rangen i dag innan de klippte.

Missade att handla i går när jag var hemma å postade brevet till Transportstyrelsen. Det fick jag fan för idag. Kommer hem å finner att vaktmästarna har tagit bort den fula väggen jag hade på altanen. Beställde det förra året i mars, de skulle ta den som fort de kunde, det dröjde 15 månader.

Betydligt bättre. Dessutom klippde de häcken.
Regnar när jag kommer ut.

Kaffe på Biltema där det inte fanns en känd människa. Handlar på Lidl å Dollarstore. Hade hittat en tom syltburk hemma som passade bra att plocka jordgubbar i. Stannar vid älven där några smyger runt med krökta ryggar. Blir hänvisad till rad 98 150 meter bort, känns som 1 mil. Får hjälp att plocka i byttan på 1 liter.

Mycket goda, de tog fort slut. Ska återkomma dit många gånger i år.

Det blåser, det regnar, åskan slår några slag. Då kommer Svein vandrande, kommer just in före nästa skur. Får info att det haglat i grannskapet. Steker de karrékotletter som var utstämplade 30 juni. Fryser fast jag har på värmefläkten. Lika bra att ta tuppluren under täcket medan Torsdagsbollen rullar på.

Efter ljuvliga drömmar plockar jag rangen nu när solen knuffat bort regnet.

Åker ut till NMC, då ringer Micke från Torsby. Det blåser så hårt att han inte hör vad jag säger så jag får åka å ställa mej i lä. Då ringer Anders E, vill bli hämtad i Åmot 8,15 i morron då han ska lämna sin bil på verkstaden.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s